Seyhan Belediye Başkanı Akay, depremin yıl dönümünde bir mesaj yayımladı

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 50 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği 6 Şubat depremlerinin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, dayanışmanın süreceğine vurgu yaptı, hayatını kaybedenleri andı.

ANKA’nın haberine göre, Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinin derin acılara neden olduğunun altını çizen Akay’ın mesajı şöyle:

“Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’ı etkileyen depremlerde binlerce bina yıkıldı. Enkaz altında kalan 50 binden fazla yurttaşımız yaşamını yitirdi. Her ölüm haberinde yüreğimiz dağlandı, hissettiğimiz acı katlandı. Enkaz altından canlı olarak çıkarılan her yurttaşımızla acıyla karışık mutluluk yaşadık. Deprem bölgelerindeki yaşanan acıların azaltılması, depremzede yurttaşlarımızın yaralarının sarılması için gösterilen dayanışma ise takdir edilmesi gereken bir durum oldu. Devlet kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve bireysel olarak yurttaşlarımız tüm dünyaya örnek bir dayanışma sergiledi.

‘DAYANIŞMA HİÇ BİTMEDİ’

Seyhan Arama Kurtarma (SAK) ekibimiz ilk depremin hemen ardından enkazlarda arama kurtarma çalışmalarına başladı. Sokağa çıkan yurttaşlarımızın ısınma ve barınma sorunu çözmek için belediyemizin tüm tesislerini halkımıza açtık. AFAD’la birlikte kurduğumuz çadırları halkımızın kullanımına sunduk. Afet depolarımızdaki battaniyeleri, kışlık kıyafetleri dağıtıp, Aşevi mutfaklarımızın tam kapasiteyle çalışmasını sağladık. Sıcak çorba, yemek, çay ve su gibi temel gıda ürünlerini ücretsiz olarak tesislerimizde ve toplanma alanlarında barınan yurttaşlarımızla paylaştık. Seyhan Belediyesi olarak tüm birimlerimizle ilk andan itibaren afet bölgesinin her noktasında halkımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak için görev yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

‘DEPREMZEDELERİ HİÇ YALNIZ BIRAKMADIK, BIRAKMAYACAĞIZ’

Seyhan, Çukurova, Sarıçam ve Yüreğir’de, Adıyaman Pınarbaşı’nda, Malatya Doğanşehir’de, Kahramanmaraş Pazarcık, Nurhak, Elbistan ve Afşin’de, Osmaniye Yarbaşı’nda, Gaziantep Islahiye’de, Şanlıurfa’da, Diyarbakır’da, Hatay Kırıkhan, Samandağ, Antakya, İskenderun, Arsuz, Ersin, Serinyol ve Defne’de tüm imkanlarımızla vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz. ‘Acılar paylaşılarak azalır, zorluklar dayanışmayla aşılır’ anlayışıyla vatandaşlarımızı hiç yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Bu zor günleri birlikte aşacak, aydınlık bir geleceği yine hep birlikte kuracağız. Seyhan Belediyesi olarak tüm çalışanlarımızla, tüm imkanlarımızla buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz! Yüzyılın felaketinde yitirdiğimiz canlarımızı rahmetle, özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x