Sahte rapor alanlar dikkat: 15 yıl ceza

Konya’da özel bir rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak çalışan Sait U., 2022’nin temmuz ayında merkezin sahibi Mehmet Evrim’i arayıp hasta olduğunu, işe gelemeyeceğini söyledi ve 4 gün iş göremezlik raporu gönderdi.

Raporun 4 gün olması, hastane veya eve ziyarete gelme teklifinin Sait U tarafından reddedilmesi şüphe uyandırdı.

Çalışan Sait U’nun, raporun düzenlendiği hastaneye hiç gitmediğini ve o tarihte de Mersin’de plajda çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığını belirleyen işveren, önce Çumra Kaymakamlığı’na sonra da Çumra Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kaymakamlık ve savcılık soruşturmaya izin vermedi. Evrim, daha sonra Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtirazın kabul olması üzerine Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Sait U’nun işine son verildi.

GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENDİ

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, olayla ilgili başlattığı soruşturmada hastanedeki görüntü ve sesli güvenlik kamera kayıtları incelendi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonucunda 16 Şubat 2023’te hazırladığı iddianameyi Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. İddianamede fizyoterapist Sait U’nun hastaneye gitmeden burada çalışan tanıdığı vasıtasıyla sağlık raporu aldığı, olay günü Mersin’de olduğunun baz kayıtlarıyla tespit edildiği, şüphelinin de hastaneye gitmeden rapor aldığını kabul ettiğini, raporu iş yerine verdiğini, rapor gereği SGK tarafından 369,51 TL iş göremezlik ücreti ödendiğinin tespit edildiğine yer verildi.

İddianamede, Sait U’nun iş göremezlik raporu karşılığı SGK’dan altığı ücret nedeniyle kamu kurumunu zarara uğrattığı için dolandırıcılık ve alınan rapor nedeniyle de kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliğine iştirak suçlarını işlediği için 15 yıla kadar hapis, doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T’nin de görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik suçlarından 11’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları talep edildi.

15 YIL HAPSİ İSTENDİ

Konya 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, savcı mütalaasını verdi.

Mütalaada Sait U’ya nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarından toplam 15 yıla kadar hapsi istenip, etkin pişmanlık hükümlerinin mağdurun rızasıyla uygulanabileceğini, böylelikle cezasında üçte birden üçte ikiye kadar indirime gidilebileceği, doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T’nin ise resmi belgede sahtecilik suçundan 8’er yıl hapsini istedi.

Mahkeme, tarafların son savunmalarını yapmaları için duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x