İyi Parti’de başkanlık yarışı: Akşener çekildi, 3 isim aday

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday gösterdikleri eski CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesinin ardından 6’lı masadan kalkan ve 31 Mart yerel seçimlerine “hür ve müstakil” olarak girme kararı alan İyi Parti olağanüstü kongre kararı aldı. Seçimlerde yüzde 3,77 oy alan ve 81 ilden yalnızca Nevşehir’de seçimi kazanan partide sinirler gerildi. Partinin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bilge Yılmaz başta olmak üzere, İBB Başkan adayı Buğra Kavuncu‘nun da aralarında olduğu birçok isim görevlerinden istifa etti. Genel Başkan Meral Akşener’e ise bazı partililer tarafından “istifa” çağrısı yapıldı.

Akşener, bugün sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada olağanüstü kurultayda genel başkanlığa adaylığını koymayacağını duyurdu. Açıklamasında İYİ Parti’nin yerel seçimlere “hür ve müstakil” girme kararına değinen Akşener, “Bu kararı almamızdaki gayemiz partimizi Türkiye’de gittikçe yerleşik hale gelen siyasi kutupların yörüngesinden çıkartmaktı” dedi ve şöyle devam etti:

“Potansiyel olarak alabileceğimiz menfi seçim sonucu riskinin, velhasıl yine bir bedel ödeme gerekliliğinin doğabileceğinin de pek tabii farkındaydım. Bu nedenle de süreç boyunca sonuçların sorumluğunun şahsıma ait olduğunu her fırsatta vurguladım. Ben şahsen seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım. Geldiğimiz noktada İYİ Parti olarak ismimiz, bugünü kazanmak uğruna yarınları tehlikeye atan kirli pazarlıklarla anılmıyorsa, ben bu bedele razıyım. Bugün İYİ Parti sarsılmış; ama ne iktidarın ne ana muhalefetin ne de 2028 hesapları kovalayan birtakım aktörlerin arka bahçesi olmaya direnmişse, ben bu bedele razıyım. Ve hatta İYİ Parti, bugünü feda etme uğruna, bu gidişle yarın Türkiye’nin önüne çıkacak türlü musibetlere karşı her zamanki dik duruşunu gösterebilecek bir tutum almayı başarabildiyse, ben bu bedele razıyım. Çünkü ben, dün olduğu gibi bugün de milletimin, devletimin, memleketimin iyiliği için her türlü bedeli öderim.”

TIKLAYIN – Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanlığı’na aday olmayacak

Geçen günlerde İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın,  İyi Parti Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Akalın, “İyi Parti liderin değil, milletin partisidir. 100 yıl sonra yeniden Türk milliyetçilerini iktidar yapmaya, yeniden Türk çağını başlatmaya geliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, dava arkadaşlarımızı 8 Nisan pazartesi günü saat 13.00’te genel merkezimizde yapacağım kurultay süreci ve genel başkan adaylığı konulu basın açıklamama davet ediyorum” sözleriyle adaylığını duyurdu.

TIKLAYIN – İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın, genel başkanlığa aday oldu

Akşener’in aday olmayacağı duyurusunun hemen arkasından ise partinin TBMM Grup Başkanvekili İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, adaylığını duyurdu. Dervişoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, 27 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan Olağanüstü Kurultayımızla ilgili bir açıklamada bulunmuş ve kapsamlı bir değerlendirmeyle birlikte aday olmayacaklarını kamuoyuna ilan etmişlerdir. Aldıkları kararı her zaman olduğu gibi saygıyla karşılıyorum. Böylesini kritik bir eşikte gelişmelere kayıtsız kalabilmem ve tarihin üzerime yüklediği sorumluluktan uzak durabilmem mümkün değildir.

Sürecin, usulüne ve geleneklerimize uygun olarak yürütülmesini temin amacıyla; Öncelikle partimizin kurulduğu günden itibaren büyük emekler sarf ederek bugünlere gelmesini sağlayan Kurucu Liderimiz ve aile büyüğümüz Sayın Meral Akşener’i ziyaret edip hayır duasını alacak, sonrasında da değerli dava arkadaşlarımız ve teşkilat mensuplarımızla birlikte partimizi TBMM’de temsil eden değerli milletvekillerimizle istişarelerde bulunacağım. Aldığımız kararın ülkemize, milletimize ve partimize hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederim. 27 Nisan 2024 tarihinde yapılacak olan Seçimli Olağanüstü Kurultay’da Genel Başkanlığa aday olacağımı kamuoyunun bilgi ve takdirlerine arz eder, saygılar sunarım.”

TIKLAYIN – İYİ Parti’li Müsavat Dervişoğlu, genel başkanlığa adaylığını açıkladı

Henüz kendisinden doğrudan bir açıklama gelmese de Gazeteci İsmail Saymaz, İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Koray Aydın‘ın genel başkanlık için adaylığını koyacağını duyurdu.

Saymaz, X hesabından, “Az önce Koray Aydın’la görüştüm. ‘Siz de genel başkanlığına aday mısınız?’ diye sordum. ‘Evet, ben de adayım’ dedi” diye aktardı.

TIKLAYIN – İYİ Parti’de Koray Aydın da genel başkanlığa aday

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x