DEM’den muhalefete ‘taşımalı seçmen’ çağrısı: Hayır demelisiniz

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, seçimlere dair partinin genel merkezinde yeni bir açıklama yaptı. Konuşmasına taşımalı seçmenlere dikkat çekerek başlayan Doğan, taşımalı seçmenin irade gaspı ve sandık darbesi olduğunu kaydetti. Doğan, ayrıca bu meselenin sadece DEM Parti’nin meselesi olmadığına da dikkat çekerek, “Bu yalnızca DEM Parti’nin mevzusu ve meselesi olmamalı, Türkiye’nin bir bölümünde, bir coğrafyada bir halkın oy kullanma hakkı, iradesine sahip çıkma hakkına darbe yapılarak, engellenmeye çalışılıyor” dedi.

‘KAYYIMLARI GERİ GÖNDERMEK İÇİN SAYIM BAŞLADI’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Doğan, Kürt kentlerinde seçime katılımın giderek arttığını, Kürt illeri için geri sayımın başladığını söyledi. Doğan şöyle devam etti: “Kayyımları göndermek için de geri sayım başlamış oluyor. Biz sandığa gittik, oyumuzu kullandık ama komşumuz gitti mi, gitmedi mi? bunu da yoklamak gerekiyor.

MUHALEFETE ÇAĞRI: İRADE GASPINA KARŞI HAYIR DEMELİSİNİZ

Burada DEM Parti olarak tüm muhalefet partilerine sesleniyoruz; Bu anti demokratik uygulamaya, darbe girişimine, irade gaspına karşı bu yok saymaya karşı sizler de ses çıkarmalı, ‘hayır’ demelisiniz. Buna karşı mücadelede ortaklaşmalısınız. Bugün seçimlerde seçmen kaydırılan 31 bölge var.”

TAŞIMALI SEÇMEN SAYISI: 31 MERKEZDE 46 BİN 901

Doğan ilk etapta 31 merkezde tespit ettikleri taşımalı seçmen verilerini paylaşacaklarını belirterek şunları söyledi: “Ağrı Merkez 4 bin 168, Ağrı Taşlıçay 204, Batman Hasankeyf 280, Batman Gercüş 274, Bingöl Adaklı 99, Bitlis Merkez 51, Bitlis Tatvan 726, Dersim Mazgirt, Akpazar 127, Diyarbakır Eğil 1129, Diyarbakır Hazro 797, Diyarbakır Kulp 1929, Elazığ Karakoçan 519, Erzurum Karaçoban 312, Hakkari Çukurca 3 bin 235, Hakkari Derecik bin 979, Hakkari Yüksekova, Esendere 953, Hakkari Şemdinli 1886, Iğdır Merkez 4 bin 382, Kars Merkez 3 bin 842, Mardin Dargeçit 570, Mardin Savur 978, Mersin Akdeniz 460, Muş Malazgirt 609, Siirt Eruh bin 71, Siirt Kurtalan 688, Siirt Pervari 33, Siirt Merkez 6 bin 328, Şırnak Beytüşşebap 828, Şırnak Güçlükonak 494, Şırnak Merkez 6 bin 541, Şırnak Uludere bin 409. 31 merkezde tespit edebildiğimiz taşımalı seçmen 46 bin 901.

‘NEDEN SADECE DEM PARTİ’NİN SESİ ÇIKIYOR?’

Şimdi buna darbe, irade gaspı değil de ne diyelim? Bu ülkenin bir başka coğrafyası gibi, bu ülkeye ait değilmiş gibi davranılan ve böyle muamele edilen bir ayrımcılık yapılıyor demeyelim de ne diyelim? Buna karşı mücadelede ortaklaşamayacaksak ne zaman, nasıl ortaklaşılacak? Buna karşı neden yalnızca DEM Parti’nin sesi çıkıyor?

Bakın 46 bin 901 kaydırılan toplam seçmen sayısı ve yalnızca 31 merkezde. Ve bu şu ana kadar tespit edilebilen rakam. Şunun bilinmesini isteriz; biz bunun takipçisi olacağız, takipçisiyiz. Bu hukuksuzluklara izin vermeyeceğiz. Hileler DEM Partililerden daha büyük değil, bunu tekrar ediyorum. Başaracağız, kazanacağız, Dolayısıyla oylarınıza sahip çıkın. Hiç bir hukuksuzluğun peşini bırakmayacağız. Şırnak’tan Kars’a, Kars’tan Halfeti’ye kadar, her yeri hem Genel Merkez hem de Hukuk Komisyonumuzla birlikte dakika dakika takip ediyoruz. Son dakikalar, saat 17:00’a kadar lütfen demokrasinin gücünü hep beraber gösterelim.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x