50 Yıl Mobilya Devi İflas Etti: 72 Mağazası Alelacele Kepenk Kapattı!

2020 yılında başlayan pandemi sonrasında dünyanın gelişmiş ülkelerinde değişen para politikaları, çok sayıda şirketin iflas etmesine neden olmuştu. 2023 yılının son döneminde hızlanan iflas furyası, yeni yılda da adeta bir çığ topuna dönüşerek büyümeye devam ediyor.

Türkiye’de iflas ve konkordato açıklayan çok sayıda şirketin yanı sıra, küresel ölçekli şirketlerin de iflas haberleri art arda duyulmaya devam ediyor.

Son iflas haberi ABD merkezli ev eşyaları üreten perakande zinciri Christmas Tree Shops’tan geldi. Dünyaca ünlü şirket, açıkladığı iflas kararının ardından hızla 72 mağazasını kapattı.

TÜRKİYE’DE ÇOK SAYIDA ÜRÜN SATIYORDU

Özellikle yılbaşı kutlamalarına yönelik ürettiği ürünler ile dünyanın birçok bölgesinde satış yapan şirket, ürettiği yılbaşı ağaçları ile Türkiye pazarında da oldukça güçlü bir satıcı konumundaydı.

10 ŞUBESİNİ KAPATSA DA İFLASA ENGEL OLAMADI

Elli yılı aşkın bir süredir, indirimli perakendeci ev mobilyaları, yiyecekler, oyuncaklar ve yatak odası takımlarının yanı sıra aynı adı taşıyan yılbaşı süsleri ve sepetleri satan şirket, iflas belirtilerinin ortaya çıkması üzerine ilk aşamada düşük performans gösteren 10 şubesini kapatmıştı.

Buna karşın şirket, kapatılan 10 şirketin ardından performanslar ve gelirler tablosunda beklediği artışı gösteremedi. Bu durum, şirkete ait bütün şubelerin kepenk indirmesine neden olurken, açıklanan iflas bildiriminden sonra geriye kalan 72 şube de kapatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x