Ünlü Borsa, Bu Altcoin İşlemlerini Askıya Aldı!

Gem avcılarının tercih ettiği kripto para borsalarından Gate.io, likidite havuzu çöken bir altcoin projesinin tüm işlemlerini durdurma kararı aldı.

Gate.io, hackerlar tarafından ele geçirilen altcoin projesini askıya alıyor

Merkezi borsa, SafeMoon’un likidite havuzunun çökmesinin ardından para yatırma ve çekim işlemlerini askıya aldığını duyurdu. 29 Mart tarihli bir blog gönderisinde, “SFM (SafeMoon) token’ın akıllı sözleşmesinin saldırıya uğraması nedeniyle, Gate.io, fonlarınızın güvenliği için SFM (SafeMoon) depozit ve çekim işlemlerini askıya almıştır” açıklamasında bulundu.

Saldırı, BNB tabanlı SafeMoon’un DEX’ini hedef alan hackerlar tarafından gerçekleştirildi ve açık tespit edilmeden önce 8,9 milyon dolarlık fonun boşaltılmasına neden oldu. SafeMoon V2 likidite havuzunda ortaya çıkan açıkta, SFM fiyatı çift haneli düşüş gösterdi…

SafeMoon’un çöküşüne ne yol açtı?

Güvenlik açığı, SFM tokenlerini SafeMoon WBNB Likidite Havuzundan çıkarmak için yapılan bir hatanın, token fiyatının yapay enflasyonuna yol açmasının ardından, halka açık bir hatanın tehlikeye atıldığı iddiasının ardından geldi.

Saldırı hakkında Tweet atan bir Solidity geliştiricisi olan DeFi Mark’a göre, istismar edilen ve likidite havuzundan 8,9 milyon dolarlık ayarın çekilmesine yol açan “genel yakma işlevi” idi.

SafeMoon ekibi açıklama yapıyor

İstismarın ardından SafeMoon, kullanıcılarına sorunu çözmek için hızlı adımlar attığına dair güvence verdi. CEO John Karony, merkezi olmayan borsanın güvende olduğunu ve istismarın SFM WBNB likidite havuzuyla sınırlı olduğunu açıkladı. Ayrıca, DEX ekibinin kilit danışmanlarla bir araya geldiğini ve token sahiplerini ve topluluğu korumak için bir plan oluşturduğunu belirtti.

İlginç bir şekilde, bilgisayar korsanlarının istismardan sonraki bir işlem saatinde, istismar edilen fonları iade etmeyi amaçladıklarını belirten bir not ekledikleri bildirildi. PeckShield’e göre bilgisayar korsanları, değeri 1,2 milyon doları aşan 4000 Binance Coin’i (BNB) iade etti.

Altcoin fiyatı çift haneli değer kaybetti

SFM fiyatı haberin ardından son 24 saatte göre %13’ün üzerinde düşüş gösterdi. Piyasa değerine göre 2,741.sırada yer alan token, gün içinde 0.0002401 dolardan 0.0001776 dolara dip yaptı.

Raporlara göre, 2022’de DeFi protokollerinde gerçekleştirilen hack saldırılarının sayısı 2021 yılına göre yaklaşık %50 arttı. Bununla birlikte, DeFi platformlarında gerçekleştirilen hack saldırılarının toplam kaybı hakkında net bir rakam söylemek mümkün değil. Bu konuda farklı kaynaklar farklı rakamlar öne sürüyor. Bazı kaynaklara göre, 2022 yılında DeFi protokollerindeki hack saldırıları sonucu yaklaşık 2 milyar dolarlık bir kayıp yaşandı. Kriptokoin.com olarak önce çıkan hack saldırılarına bu sayfada yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir