Suriye’de depremde yetim ve öksüz kalan çocuk hayattan koptu

Suriye’nin kuzeyindeki Afrin ilçesi Cinderes beldesi, 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden en fazla etkilenen yerleşim yerlerinin başında geliyor.

4 yaşındaki Hedil, 2016’da Halep’ten göç ettikleri Cinderes beldesinde Kahramanmaraş merkezli depremlere yakalanarak göçük altında kaldı.

Anne, baba ve iki kız kardeşi öldü

Küçük kız çocuğu, arama kurtarma çalışmalarının 15. saatinde kurtarılırken, yıkılan evlerinin enkazında kalan babası, annesi ve iki kız kardeşi hayata tutunamadı.

Hem öksüz hem yetim kalan Hedil’e hayattaki tek yakını olan babaannesi Hatice Hüseyin kucak açtı.

Yaşadığı travmadan dolayı konuşamıyor

Beldede depremzedeler için kurulan derme çatma çadırlara yerleşen babaannesiyle yaşamaya başlayan Hedil, yaşadığı ağır travma sonrası stres bozukluğuna bağlı olarak konuşamıyor.

Asrın felaketinde ağır kayıplar veren Hedil’in babaannesi Hatice Hüseyin, kaldığı çadırda bir yandan torunun sağlık durumunun iyileşmesini beklerken diğer taraftan da ölen yakınlarının yasını tutuyor.

“Kendi kendine ağlıyor”

Deprem sırasında bileğini kırdığını ifade eden Hüseyin, şunları söyledi:

Torunum ailesiyle 2 katlı bir evde yaşıyordu. Biz de başka bir binada yaşıyorduk. Deprem sonrası kendime geldiğimde Hedil’in babası oğlum Muhammed’i sordum. Hedil kanlar içerisinde canlı duruyordu, çok korkuyordu. Babası, iki kız kardeşi ve annesi gözlerinin önünde öldü. Hedil ne konuşabiliyor ne oynuyor, kendi kendine ağlıyor, ne istediğini söyleyemiyor. Ne düşünüyor bilemiyorum. Bu durum karşısında kahroluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir