İsmailağa cemaati Yeniden Refah’a çok kızdı: Din düşmanlarını sevindirenler utansın!

Yeniden Refah Partisi’nin 14 Mayıs milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adaylarıyla gireceğini ilan etmesi, AKP’ye yakınlığıyla bilinen dinsel yapılanmalardan İsmailağa cemaatinde tepkiye yol açtı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan geçen yıl Ramazan ayında, İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden, ‘Cübbeli Ahmet’ diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün iftar davetine katılmıştı. Cemaatin diğer ileri gelenlerinin de katıldığı davetin ardından, partinin İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Enes Şenel Akarçeşme, Ahmet Mahmut Ünlü ile Erbakan’ın yan yana fotoğrafını paylaşıp “Biat tamam darısı tüm âlimlere” demişti.

Cumhuriyet’in haberine göre, cemaatin ‘Fıkıh Heyeti’nin üyelerinden Abdülhamit Türkeri, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Yeniden Refah Partisi’nin ismini anmadan şöyle yazdı:

“Müslümanlar bir olamazken adamlar onca tezata rağmen bir oldular.
Erbakan hocanın her daim dediği gibi “küfür tek millettir”
Din düşmanlarını sevindirenler utansın”

İsmailağa Fıkıh Heyeti’nin bir başka üyesi Ahmed Polat da, Yeniden Refah’ın kararı için “çok yazık” diye sitem ederken muhalefete Türkeri’nin de paylaşımında yaptığı gibi “din düşmanlığı” ithamında bulundu. Polat, “Herkesin haklı bir nedeni vardır ama din düşmanlarının iktidar olma ihtimali olan yerde ittifak olunamıyorsa çok yazık!” dedi.

Polat “Allah cumhurbaşkanımıza yardım etsin, onu kaybetmeden kıymetini bilmeyi nasip etsin” paylaşımında bulundu.

AKP iktidarıyla birlikte Türkiye’deki en yaygın dinsel yapılanmalardan biri haline gelen İsmailağa cemaati, son yıllarda yapılan hemen her seçim ve referandum öncesi kararını merkezi olarak duyuruyor.
Erdoğan’a, AKP’ye ve Cumhur İttifakı’na bağlılığını her seçim öncesi ilan eden cemaat, 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerle ilgili ise kararını henüz açıklamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir