ABD’de özel sektörde işe alımlar, Mart ayında 145.000’e düştü

Investing.com – Bordro işlemcisi ADP, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD’de özel sektörün, Mart ayında işe alımları önemli ölçüde yavaşlattığını ve geçen yılki bir dizi faiz artışının, faaliyetler üzerinde giderek daha büyük bir etki yarattığını söyledi.

ADP, özel sektör istihdamının geçen ayın ortasına kadar yaklaşık 145.000 arttığını, bunun da Şubat ayındaki 261.000’e göre ciddi bir yavaşlama ve 200.000 kişilik artış beklentisinin de oldukça altında olduğunu söyledi.

Bu rakamlar, geçen yıl boyunca sıcaklığını koruyan iş gücü piyasasının, artık hızla soğuduğunu gösteren son veriler. Öncesinde ise Çalışma Bakanlığının iş olanakları verisi, pozisyonların Şubat ayında son 21 ayın en düşük seviyesine gerileyerek Mayıs 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştüğünü gösterdi.

ADP baş ekonomisti Nela Richardson yaptığı açıklamada, “Mart ayı bordro verilerimiz ekonominin yavaşladığına dair birkaç sinyalden biri.” dedi.

“İşverenler, güçlü işe alımlarla geçen bir yılın ardından geri çekiliyor ve üç aylık durağanlaşmanın ardından ücretlerdeki artış giderek azalıyor.”

Raporda imalat (-30,000), finansal faaliyetler (-51,000) ve profesyonel ve ticari hizmet (-46,000) sektörlerindeki bordrolarda dikkat çekici düşüşler görülürken istihdam artışları, yine eğlence ve konaklama sektöründe (+98,000) yoğunlaştı.

ADP’nin anketi ayrıca hem iş değiştiren hem de iş değiştirmeyen çalışanlar için ücret artışında bir yavaşlama olduğunu gösterdi.

İşinde kalanlar için yıllık artış Şubat ayındaki %7,2’den %6,9’a düşerken iş değiştirenler, bir önceki %14,4’e göre ortalama %14,2’lik bir ücret artışı elde etti.

ADP’nin iş değiştirenlere yönelik ücret takibi, geçtiğimiz Haziran ayında %16,4 ile zirve yaptıktan sonra dokuz aydır hafif bir düşüş eğilimi gösteriyor.

Rakamların, Fed’in politik rotasını çok geçmeden değiştireceği yönündeki beklentilerin artmasına davetiye çıkaracağı düşünüldü.

Hafta başında zaten sert bir şekilde düşmüş olan gösterge 2 yıllık tahvil getirisi, boş pozisyon verileri ve zayıf ISM imalat raporuna karşılık 5 baz puan daha düşüşle %3,78’e geriledi. Buna rağmen analistler, rakamların iş gücü piyasasında geçen yıl görülen aşırı büyümeden daha normal koşullara dönüşü yansıttığını söyledi.

Vital Knowledge analisti Adam Crisafulli, “İş gücü piyasası yıllardır çok yüksekti ve şimdi işler daha nötr bir duruma dönüyor.” dedi ve “nötr” artış oranının 100.000 ila 150.000 arasında bir aralık olduğunu belirtti.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir